עורך דין שיקים חוזרים

/עורך דין שיקים חוזרים
עורך דין שיקים חוזרים 2018-03-01T15:19:34+00:00
שיקים חוזרים ? כיצד ניתן להתמודד עם תופעה זו.

תופעה שכיחה בעידן זה הינם שיקים חוזרים. להלן מספר המלצות כיצד יש להתמודד עם תופעה זו בצורה היעילה ביותר.

ראשית, יש לבחון את סיבת חזרת השיק. האם חזר מפאת הוראת ביטול [ נ.ה.ב ], האם חזר מפאת חוסר כיסוי [ א.כ.מ. ], האם חזר מפאת חשבון סגור ו/או מוגבל או שמא כלל חזר מנסיבה טכנית ?

ליצור קשר עם המושך

המלצתנו הראשונה, היא כמובן, ליצור קשר עם המושך, קרי, בעל השיק, לשאול בגין פשר הדבר, ולבחון אפשרות שיחליף את השיק במזומן.
במידה והצעתכם נפלה על "אוזניים ערלות", יש לפנות במידית לעורך דין על מנת שיגיש את השיק לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל.

עורך דין שיקים חוזרים
שטר כ"פסק דין"

אמרה ידוע היא כי שטר [לרבות שיק] הינו כ"פסק דין", וכי ניתן לממש את השיק ישירות בהוצאה לפועל, ללא צורך בהגשת תובענה. אמרה זו נגזרת מסעיף 81א' לחוק ההוצאה לפועל, אך נכונה היא באופן חלקי בלבד. במידה ובשטר עסקינן, יש באפשרות החייב [המושך / בעל השיק] להגיש התנגדות לביצוע שטר, בו יציין החייב את נימוקי ההתנגדות, ובכך, יועבר הדיון לבית משפט השלום לצורך הכרעה. כידוע, בהוצאה לפועל של פסק דין אין לחייב אפשרות להגיש התנגדות, שכן העניין נדון עוד קודם לכן לפני בית המשפט ובקשת הביצוע היא על פסק דין שניתן על ידי בית המשפט.

סדרי הדין בהליך זה:

לאחר הגשת השטר לביצוע, יומצא לחייב אזהרה, לפיה עליו לפעול בהתאם לתנאים הבאים:

  1. לשלם את מלוא החוב במזומן.
  2. לשלם את מלוא החוב בהתאם לתשלומים שנקבעו ע"י רשם ההוצאה לפועל.
  3. להגיש בקשה למתן צו תשלומים.
  4. להתייצב לחקירות יכולת בלשכת ההוצאה לפועל.
  5. להגיש התנגדות לביצוע שטר.

ביצוע הליכים בטרם מסירת אזהרה

על החייב לפעול בהתאם לסדרי הדין המפורטים לעיל תוך 30 יום מעת מסירת האזהרה. במקרים מסוימים, ייתכן כי יש בפרק זמן זה כדי לפגוע בזוכה בצורה ממשית, ולגרוע מן האפשרויות לגבות את חובו. לדוגמה, במידה והחייב מבריח נכסים ורושם נכסים בבעלותו על צדדי ג' ו/או מוכר נכסים לצורך התחמקות מתשלום חובותיו. במקרים אלו, ניתן להגיש בקשה לביצוע הליכים בטרם מסירת אזהרה.

גביית החוב באמצעות צד ג' / הרמת מסך בהוצאה לפועל

במידה וצד ג' הינו ביתרת חובה כלפי החייב, יש באפשרות הזוכה להטיל עיקול על נכסי החייב המצויים בידי צד שלישי, ובכך, צד שלישי מחויב לשלם את חובו כלפי החייב ישירות לידי הזוכה.

אפשרויות החייב

התנגדות לביצוע שטר

כפי שפורט לעיל, יש באפשרות החייב להגיש התנגדות לביצוע שטר, ובטרם הגשת התנגדות, יש לבחון מי הוא הזוכה ואת מעמדו. החייב זכאי להגיש התנגדות לביצוע שטר מסיבות רבות, החל מטענה בגין כשל תמורה, כשלון תמורה חלקי קצוב, וכלה בטענת קיזוז אל מול נזק שנגרם לחייב עקב פעולות הזוכה בעסקה דנן ו/או חוב אחר.

מעמדו של הזוכה

מעמדו של אוחז השטר, קרי הזוכה, הינו חשוב מאוד לצורך הבחנה בטענות הגנה אשר יוכל החייב לטעון. יש לבחון את מעמדו של הזוכה בצורה מקצועית כגון: האם הזוכה הינו צד קרוב ? האם הזוכה הינו צד רחוק ? האם הזוכה אוחז כשורה ? האם הזוכה אוחז בעד ערך ? וכו'.

טענות הגנה נוספות מול צד רחוק שאינו אוחז כשורה

חשוב לציין כי לא כל צד רחוק הינו אוחז כשורה. במקרים רבים יהיה ניתן להתגונן אל מול צד רחוק בטענות הגנה העומדות כנגד צד קרוב, כגון: כשלון ו/או העדר תמורה, טענת קיזוז, וכו'. ישנה פסיקה ענפה בנושא זה, ולפיכך, ישנה חשיבות רבה להיוועצות עם עו"ד אשר עוסק בנושא השטרות בטרם הגשת שטר לביצוע ו/או הגשת התנגדות.

עורך דין שיקים חוזרים

פקודת השטרות טומנת בתוכה סוגיות משפטיות רבות, אשר אנשים אשר אינם משפטנים אינם מבינים. בדיני שטרות ישנן טענות הגנה מועטות ומסוימות ואילו ייתכן כי טענת הגנה מסוימת, טובה ככל שתהיה, כלל לא תהיה רלוונטית לתובענה שטרית. לפיכך, חשוב להיוועץ עם מומחה בתחום ההוצאה לפועל ודיני השטרות בטרם מתחילים בהליכים בנושא, לכל ייעוץ מקצועי וליווי וסיוע מתאים.

עורך דין הוצאה לפועל

מלאו טופס זה ואנו נצור עמכם קשר בהקדם

נדרשים לסיוע משפטי ? מעוניינים ליצור עמנו קשר ?

מלאו את הפרטים הבאים ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי.

עורך דין רועי ורשבסקי

נדרשים לסיוע משפטי ? מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם.

עורך דין רועי ורשבסקי

שם (חובה)


דואר אלקטרוני (חובה)


מספר טלפון (חובה)


תוכן ההודעה